Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Wyposażenie dla armii

  • Posted on: 11 August 2021
  • By: addmean
Profesjonalizacja wojska wniosła sporo pozytywnych zmian do polskim wojsku. Zmniejszenie liczby czynnych żołnierzy pozwoliło na przykład na kupno coraz to nowszego sprzętu. W ostatnich latach część starych samolotów została zastąpiona myśliwcami f-16 produkcji amerykańskiej, Wojsko Polskie nabyło również pojazdy opancerzone, które mają swój chrzest bojowy na misjach zagranicznych. Na nadchodzące lata zaplanowana jest jedna z najpotężniejszych inwestycji w armię od długiego czasu, na którą przeznaczona została kwota paru miliardów złotych. Celem tego przedsięwzięcia jest wymiana kolejnych starych pojazdów opancerzonych, w tym na przykład czołgów i zaopatrzenie żołnierzy w nowoczesną broń.

Mundur i ekwipunek
Zmiany w umundurowaniu

Znaczne zmiany w armii dotyczą również podstawowych kwestii jak umundurowanie żołnierza. Wprowadzono do użytku nowe motywy maskujące, między innymi motyw pustynny używany np. w trakcie misji Polaków w Afganistanie. Wprowadzenie wojska w tak ciężkie warunki atmosferyczne wymagało wprowadzenia zmian w samej strukturze umundurowania.

Materiały z których są wykonane spodnie wojskowe, kurtki i inne elementy umundurowania powinny gwarantować dobrą wentylację i ochronę przed dużymi temperaturami. Ubiory używane w takich warunkach są szyte z konkretnej mieszanki bawełny i poliestru. Dodatkowo zmianie uległ sposób zapinania tego rodzaju ubioru: tradycyjne guziki zastąpione zostały rzepami.

Zmiany podążają w dobrym kierunku

Profesjonalizacja wojska kojarzy się niekiedy z sporymi nakładami finansowymi. Obronność kraju jest jednak sprawą niezwykle ważną, zwłaszcza dla tak dużego państwa położonego w znaczącym punkcie. Zmniejszenie liczby członków armii pozwoliło paradoksalnie ograniczyć wydatki związane z modernizacją wojska.

Co ciekawe, wojsko zaczęło również zwracać uwagę na public relations i dbać o swój dobry wizerunek, przykładowo zapraszając amatorów militariów na specjalne pokazy czy angażując się w akcje społeczne np. przeznaczając na aukcje kurtki wojskowe. Przyczyniło się to oczywiście do ocieplenia obrazu całej armii. Jest to również częścią dużego planu, który ma w efekcie zachęcać młodych ludzi do wchodzenia do zawodowego wojska.