Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Jastarnia - pomysł na urlop 2014

  • Posted on: 16 November 2021
  • By: addmean
Jastarnia to znane kąpielisko, kurort nadmorski i port morski mieszczący się w środkowej części Mierzei Helskiej. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata. Zasadniczymi atutami Juraty są śliczne i piaszczyste plaże, zdrowe, nasycone jodem powietrze i pozytywne warunki do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uroku tej miejscowości dodają śliczne uliczki z elementami budownictwa kaszubskiego oraz rewelacyjna kompozycja błękitnego Bałtyku, białych plaż i zielonych, sosnowych lasów.

Jastarnia - domki letniskowe
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
W Jastarni jest sporo obiektów, dzięki którym możemy bliżej poznać kaszubską i rybacką kulturę. Z pewnością należy wybrać się do prywatnego Muzeum pod Strzechą, gdzie zgromadzono zbiory powiązane z pracą rybaka: stare sieci, lampy kutrowe, kotwice i wiosła. Wyrabiane są tutaj także drewniane łodzie rybackie z zastosowaniem tradycyjnych metod.Ciekawym miejscem jest też Bosmanat Portu, gdzie można zobaczyć rzadki sprzęt rybacki zgromadzony przez bosmana Jana Wysockiego oraz zabytkowa chata rybacka, zbudowana w tysiąc osiemset osiemdziesiątym pierwszym roku z rozbitych i wyrzuconych na brzeg statków. Sympatycy tematów militarnych zapewne z chęcią wybiorą się do Skansenu Fortyfikacji, gdzie mieszczą się cztery schrony bojowe: „Saragossa", "Sokół", "Sabała", i "Sęp". Stanowią one pozostałość fortyfikacji zbudowanych w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku Przedzielały one Mierzeję Helską na linii Jastarnia – Kuźnica, zamykając wen sposób dostęp do półwyspu z części lądowej. Trzeba zaznaczyć, iż Skansen jest częścią Szlaku Historii Militarnej, obejmujący na swej trasie miejsca, obiekty i wydarzenia powiązane z drugą wojną światową. Specjalnej uwagi warte są również: zapora minowa z tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku, punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni i bateria przeciwlotnicza „Jastarnia”. Port w Jastarni znajduje się na północnym wybrzeżu Zatoki Puckiej. Stanowi on bazę dla floty rybackiej i rozwijającej się żeglugi turystycznej. Z tutejszego portu w rejsy turystyczne wyruszają: kuter rybacki Magdalena, Pomeranki - czyli drewniane łodzie żaglowe oraz tramwaj wodny płynący do Gdyni.

Jedna z części Jastarni - Kuźnica to miejsce o typowo rybackim temperamencie. Leży ona w najbardziej wąskiej części Mierzei Helskiej, która ma w tym miejscu dwieście metrów szerokości. Najbardziej ciekawym obiektem w Kuźnicy jest neogotycki Kościół Rybacki. Najpiękniejszymi elementami wystroju kościoła są drewniana ambona naśladująca łódź oraz dziewięć fantastycznych witraży. Uwagę przyciągają także trzy obrazy: Chrystus uczący z łodzi, portret Matki Boskiej oraz obraz patrona św. Antoniego z Padwy trzymającego Dzieciątko.

Koniecznie zerknij tutaj - to prawdziwa gratka dla każdego sympatyka tematu, który w tym miejscu prezentujemy. Ta wiadomość z pewnością da ci do myślenia.

Raz do roku w czerwcu z portu w Kuźnicy na odpust św. Piotra i Pawła wyrusza procesja na łodziach. Kąpielisko Jurata przez dłuższy okres czasu uważane było za raczej szpanerski kurort, albowiem do tutejszych komfortowych i drogich rezydencji, domów letniskowych i hoteli przyjeżdżały znane postacie ze świata kultury i polityki.

Nie czekaj! Jeśli ciekawi Cię nasz tekst, to następny interesujący wpis znajduje się w poniższym linku. Zostaw nam własny komentarz - będzie nam bardzo miło.

Po okresowej utracie znaczenia przez Juratę, kąpielisko znowu odzyskuje dawną świetność.

W Jastarni podczas sezonu letniego przyjeżdża wielu turystów, dlatego ciężko jest znaleźć nocleg, dlatego należy wcześniej dokonać rezerwacji na takiej witrynie jak ta - polecane noclegi w Jastarni.

morze Bałtyckie
Author: mmlolek
Source: http://www.flickr.com
Fanów czynnego wypoczynku na pewno zaciekawi fakt, iż w Jastarni są cztery korty tenisowe, pięć basenów, hala sportowa i szkółki windsurfingowe. W trakcie letnich imprez określanych jako Happy Events, można wziąć udział w nocnym aerobiku, zawodach piłki siatkowej oraz spróbować wspinaczki skałkowej. Dużą popularnością cieszą się także loty widokowe nad Helem, połowy na kutrze rybackim i nurkowanie w poszukiwaniu utopionych okrętów.

Półwysep Helski to rejon niezwykle ciekawy przyrodniczo i krajobrazowo, w całości objęty ochroną pod postacią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. By lepiej poznać tą nadzwyczaj piękną okolicę, powinno się skorzystać z licznych ścieżek przyrodniczych, pieszych i rowerowych, które zostały wytyczone tak, aby uwzględnić wszystkie tutejsze atuty.