Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Przygotowanie przed bieganiem

  • Posted on: 12 September 2022
  • By: addmean
Wśród mieszkańców dużych miast zapanowała moda na jogging. Coraz więcej osób w Polsce uprawia sport, a prawie 40 procent wśród nich robi to regularnie. Jak można zauważyć w tej dziedzinie życia coraz prędzej doganiamy państwa Unii. Także z perspektywy ekonomicznej jest to bardzo pozytywny wskaźnik. Rosnące zainteresowanie zdrową kuchnią oraz sportem coraz liczniejszej rzeszy obywateli oznacza, że poprawia się komfort życia w Polsce.
Aktywny styl życia to wciąż domena ludzi zamożnych, z dużych aglomeracji, którzy wiedzą jak bardzo sport jest istotny dla zdrowia. Bieganie to rewelacyjna recepta na zdrowie i dzięki niemu możemy zapobiegać wielu chorobom w przyszłości, na przykład cukrzycy, a także podnieść odporność organizmu. Stąd też właśnie ta dziedzina aktywności fizycznej zyskała sobie taką popularność.

Po pierwsze truchtać może każdy, tylko trzeba mieć zapał i nie zniechęcić się za szybko. Poza tym jest to rodzaj sportu, który można wykonywać w każdym miejscu, bez specjalnego przygotowania.

Gdy sprawdzisz już poniższy artykuł, to poza tym zobacz również co zawiera solidna strona, gdyż opisuje ona równie intrygujące sprawy.

Z drugiej strony wielu zwolenników joggingu lekceważy fakt, że, jak każda wysiłek fizyczny także jogging wymaga odpowiedniego przygotowania organizmu.

Specjaliści od medycyny sportowej przestrzegają przed uprawianiem sportu i lekceważeniem złego stanu swojego zdrowia. Lekarz sportowy Grażyna Więcek radzi, abyśmy, zanim zaczniemy intensywnie trenować, przebadali się i sprawdzili czy nie ma konkretnych przeciwwskazań do takiej formy sportu.

Niestety powszechne mniemanie, że każdy może biegać to mit. Osoby, które szczególnie powinny przemyśleć uprawianie joggingu to osoby z otyłe, a także z chorobą serca. O bieganiu powinni zapomnieć także ci, którzy maja problemy z kręgosłupem bądź mają kłopot z kolanami. Jeśli nie mamy pewności w jakim stanie jest nasz organizm, zanim zaczniemy regularnie biegać, warto udać do lekarza medycyny sportowej, który sprawdzi, czy jesteśmy w wystarczająco wysokiej formie.

Także zdrowi ludzi, zanim zaczną przygodę z bieganiem muszą właściwie się przygotować. Markowe buty i modne sportowe ubrania to nie wszystko. Przede wszystkim warto pamiętać o rzetelnej rozgrzewce, a także stretchingu tuż po bieganiu. Dobry stretching, a także krótki masaż (polecany gabinet), mogą zapobiec tak zwanym “zakwasom mięśni” w następnym dniu. Bezpośrednio przebiegniętej trasie mięśnie w nogach są naprężone, dlatego właśnie należy zadbać o ich rozruszanie, aby zapobiec potencjalnym kontuzjom.
Source: http://www.rehabilitacje.org