Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Nordic Walking

  • Posted on: 26 February 2021
  • By: addmean
Ostatnio popularnym rodzajem aktywności stał się nordic walking. Można stwierdzić, że dzięki popularności tego sportu spacery mają całkowicie inny wymiar niż to było kiedyś. Dzięki tej aktywności czerpie się wszelkiego rodzaju korzyści wynikające ze zwykłego spaceru, połączone z dodatkowymi pozytywnymi następstwami dla zdrowia ludzkiego. Niektórym wydaje się, że nordic walking nadaje się jedynie dla emerytów i jedynie oni preferują ją w życiu codziennym. Jest to jednak nieprawda, chodzenie z kijkami może być korzystną formą wykorzystywania wolnego czasu dla każdej osoby. Warto dodać, że podczas takiego wycieczek spala się dwa razy więcej kalorii niż podczas tradycyjnego spaceru. Jest tak, ponieważ w tym specyficznym chodzie wykonuje się również charakterystyczne ruchy rąk, zbliżone jak przy biegach narciarskich.


nordic walking
Author: Nujotajiem.lv Palki.lv
Source: http://www.flickr.com
Niezbędny sprzęt
Jedyne, co jest niezbędne do uprawiania nordic walking, to profesjonalne kijki trekkingowe. Nowe specjalistyczne kije są niekiedy drogie, ale można rozpoczynać naukę od tych mniej kosztownych, albo poszukać sprzętu używanego. W takiej sytuacji trzeba jednak mieć pewność, że kupuje się sprzęt do dobrego sportu, a nie na przykład do narciarstwa. Poza tym kije do nordic walking powinny być dopasowane do wymiarów człowieka. Źle dobrane nie będą spełniać swojej roli prawidłowo. Niektóre modele posiadają jednak możliwość zmiany długości, a także możliwość składania, co ułatwia przewożenie. Dobrze jest też zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, dostosowane do terenu, na którym ma się ten sport uprawiać.

Zalety
Z uprawiania nordic walkingu bierze się sporo różnorodnych zalet. Przede wszystkim tak samo jak bieganie czy normalny szybki chód pomaga w zachowaniu dobrej kondycji fizycznej bez konieczności wykupowania karnetów na siłownię czy fitness. Pozwala na spalanie sporych ilości kalorii, tym bardziej że można tę dyscyplinę wykonywać na zróżnicowanych terenach, przykładowo w górach. Dlatego republika sportu poprawia koordynację ruchową, a także reguluję oddech i pracę dróg oddechowych. Polecany jest szczególnie kobietom spodziewającym się dziecka, tym, które nie chcą bardzo dużo przytyć i utrzymać formę. Poza tym w łagodnych stanach polecany jest osobom, mającym problemy z sercem czy krążeniem. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Zobacz stronę