Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Rodzinne wakacje w Tatrach

  • Posted on: 8 January 2020
  • By: addmean
Tatry są najwyższymi rodzimymi górami. Na tle Karpat, których są częścią, wyróżniają się cechamiwybitnie alpejskimi, co obrazuje się piętrowym układem zbiorowisk roślinnych.Przeciętna wysokość tatrzańskichwierzchołków to ok. 2300 m, rozciągłość łańcucha w linii prostej – około pięćdziesiąt trzy kilometry, z kolei szerokość sięga trzydziestu kilometrów czyniąc z nich miejsce ochoczo wybierane na wczasy dwa tysiące czternaście.

tatry szczyty
Author: Samuel Kimlicka
Source: http://www.flickr.com
Tatry zupełnie objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi strumieni również wyjścia wielkich kotlin tatrzańskich, czyli najniższe strefy gór, obrastają lasy liściaste rodzaju łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Trochę wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, etapowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki używane do wypasu owiec.

Tatry są zbyt niskie i mają zbyt spadziste stoki, by zdołały tam być lodowce (link). Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo umiejscowionych w górskich zagłębieniach. Najśliczniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym zbudowano urzekające schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (dwa tysiące czterysta dziewięćdziesiąt dziewięć metrów nad poziomem morza), który jest przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych taterników. By móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, należy udać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie pasą stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, pośród których parę uprzystępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najbardziej interesujących jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić pięknie oświetlone, różnorodne formy naciekowe. Obejrzeć można też Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

Z uwagi na wprowadzenie całkowitej ochrony na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego, można się po nim poruszać jedynie pieszo albo na nartach. Sieć szlaków pieszych, schronisk i wyciągów narciarskich jest tutaj świetnie rozwinięta. Tatry można okrążyć rowerem. Szlak liczy mniej więcej 230 km i ma do zaoferowania niezapomniane panoramy na góry. Dużą atrakcją Tatr jest kolej linowa z Zakopanego na Kasprowy Wierch i zespoły wyciągów w dolinach Goryczkowej i na Hali Gąsienicowej. Dają one szansę podziwiania tych majestatycznych gór z lotu ptaka. Na Kasprowym Wierchu znajduje się najwyżej położone polskie obserwatorium meteorologiczne. Należy także zdobyć Giewont, którego również roztacza się malownicza panorama Tatr. Warto powiedzieć, że Tatry są kolebką polskiej turystyki, narciarstwa i alpinizmu. Od ponad trzystu lat są one celem wypraw najwybitniejszych Polaków (następna strona).

Koronną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski. Cudownie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz współczesne atrakcje czekające na przybywających tu tłumnie wczasowiczów. Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej zrobione na szkle. Na cmentarzu mieści się bardzo dużo zabytkowych nagrobków, wśród których parę upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego.

Jeśli masz zamiar zgłębić więcej, doczytaj także (https://visaandwork.com/) informacje opublikowane na kolejnej podstronie - tam czekają na Ciebie uzupełniające wpisy.

Podczas spaceru ulicą Kościeliską warto przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat. Willa „Koliba” to najstarsza willa zbudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Współcześnie znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica, przy której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się również kościół Św. Rodziny.Punktem obowiązkowym w trakcie pobytu w Zakopanem jest wejście na Gubałówkę, skąd roztacza się cudowna panorama na położone u jej stóp miasteczko. Do Zakopanego trzeba udać się w sierpniu, kiedy ma miejsce tu Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z kulturą regionalną Tatr powiązana jest produkcja regionalnych wyrobów: ser owczy „oscypek” i „bunc”, a także buty „kierpce” i kamizelki z owczych skór.


Author: k.s.