Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Urok Borów Tucholskich

  • Posted on: 20 August 2021
  • By: addmean
Sekret wybitnej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Rejon tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego perfekcyjne miejsce na wypoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikalne gatunki roślin i porostów miały przychylne warunki do rozwoju.

agroturystyka bieszczady
Author: Szymon Nitka
Source: www.flickr.com
Bory Tucholskie nocleg (www.domki-letniskowe.pl) słyną z najczystszych wód w kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o przejrzystych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wokół jeziora jest wyjątkowo różnorodna. Mieszkają tutaj iędzy innymi sporadycznie spotykane w Polsce kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Niezwykłością Borów Tucholskich jest unikalna lobelia jeziorna, rosnąca w najczystszych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche.

Jeśli opisywana problematyka Cię interesuje i musisz ją zbadać lepiej, więcej przeczytasz w linku (http://ekotur.wroclaw.pl/langs/pl/tours.php) - to trochę odmienny punkt widzenia na taką sprawę.

Ma ona osobliwe wymagania siedliskowe i występuje jedynie w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które także pojawiają się tylko w niezwykle czystym środowisku. Wielu na pewno zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu rosną gatunki z okresu ostatniego zlodowacenia sprzed 10 tys. lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje mnóstwo rzadkich zwierząt. Pośród nich należy wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieskuteczne. Brzegi jezior zamieszkały bobry, których populację przywrócono tu w latach siedemdziesiątych XX w.

Ważnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, bajecznie wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka w szeregu przypadków wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest wyjątkowo popularnym szlakiem kajakowym wśród zapaleńców tego sportu w całym kraju. Podczas przebywania szlaku należy odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (75 m), będący elementem systemu hydrotechnicznego wybudowanego w latach tysiąc osiemset czterdzieści pięć – tysiąc osiemset pięćdziesiąt.

Ciut zagadkowym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest dziesięć kamiennych kręgów oraz trzydzieści kurhanów usytuowanych blisko wsi Odry. Historia głosi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do dnia dzisiejszego kwestią jest niemniej jednak rzekome nadprzyrodzone oddziaływanie tego miejsca i nadal jest ono przedmiotem badań radiestetów.By całkowicie poznać wszystkie pozytywy Borów Tucholskich, warto udać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko cudowna, osobliwa natura, lecz również szereg niedużych i malowniczych miejscowości, kryjących fascynującą historię i mnóstwo atrakcyjnych miejsc. Wśród nich wyróżnia się zapewne Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości imponującego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej uchowanych elementów zespołu znajduje się czterdziestosześcio -metrowa wieża, którą uprzystępniono do zwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią 23 kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, gdyż odbywa się tu wówczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy pasjonaci kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie mieści się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, robione przez nich ozdoby, stroje i broń oraz okazy wykorzystywane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały umiejscowione na polance obok Muzeum.

*** Pełną propozycję na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można wyszukać w serwisie bądź klikając na poniższe linki: - Bory Tucholskie hotele - Bieszczady atrakcje - wypoczynek Bory Tucholskie