Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Najbardziej znane atrakcje Warmii i Mazur

  • Posted on: 22 June 2022
  • By: addmean
Rejon Warmii i Mazur częstokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, niemniej jednak jest on znacznie bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Krainy Tysięcy Jezior doliczono się coś koło 2000 jezior. Ich charakterystyczne usytuowanie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie cudownej natury sprawiły, że stworzono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie powinno się przeznaczyć 10 dni. Podkreślić trzeba fakt, że w regionie mieści się największe polskie jezioro: Śniardwy.

domki na mazurach nad jeziorem
Author: evoonia
Source: http://www.flickr.com
W trakcie wędrówki kajakiem będziemy płynąć nie wyłącznie przez jeziora, lecz też przez liczne rzeki tworzące ze zbiornikami wodnymi wyjątkowo rozmaite systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest także prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków a także wędkarzy.Mazury i Warmia przyciągają nie jedynie zapaleńców sportów wodnych, ale też miłośników narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Gigantycznym walorem Warmii i Mazur oprócz zróżnicowanej sieci wodnej są walory przyrodniczo - krajobrazowe. Jest tu różnorodna roślinność i fauna, a także rozległe kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej. O unikalności tutejszej przyrody świadczy fakt, że w regionie warmińsko – mazurskim utworzono największy w Polsce obszar chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Entuzjaści świata zwierząt powinni obowiązkowo odwiedzić dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki przybliżone do dziewiczych. Mieszkają tu jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie (poznaj ofertę na nadwigrami sprzedaż koni sportowych) Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, a także bardzo dużo ptaków.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Określany jest częstokrotnie „miastem na jeziorach”, albowiem w jego granicach administracyjnych mieści się 15 jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się głównym ośrodkiem kulturalnym za sprawą odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Warmii i Mazur mieści się sporo innych ślicznych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z drogocennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Niejedną osobę, która odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują urocze uliczki obsadzone domkami rybackimi a także marina. Życie towarzyskie toczy się tu głównie na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są urządzane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to niemniej jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się wystrzałowe, letnie festiwale muzyczne. Warto wybrać się też do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W rejonie warmińsko - mazurskim swoją obecność mocno zaznaczyli Krzyżacy, zostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte odwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Bardzo dużą atrakcją historyczną są też grunwaldzkie pola, gdzie w tysiąc dziewięćset czternastym roku wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, osiągnęły fenomenalne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, piętnastego lipca urządzana jest tu inscenizacja wielkiej batalii, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy obserwatorów. Entuzjastów dziejów Drugiej Wojny Światowej na sto procent zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie położony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Ważnym ośrodkiem sakralnym Warmii i Mazur jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, nazywane Częstochową Północy. Należy też zobaczyć klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego wyznania w Polsce.

***
Pełną ropozycję na urlop 2015 na Mazurach można wyszukać w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki:
- hotele Mazurach
- kwatery mazury
- agroturystyka Mazury