Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Nurt w sztuce i designie seryjnym

  • Posted on: 11 June 2020
  • By: addmean
Mimo, że art deco, jako nurt w sztuce modyfikowało się w wielu państwach w tym samym czasie, to metropolią jego był Paryż. Uznaje się, że oczywiście tam działali czołowi orędownicy nurtu i powstawały najbardziej interesujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco zdominowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Styl ten górował zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie seryjnym, ozdób pomieszczeń i modzie.
Sztuka art deco znamionuje się przede wszystkim prostolinijnością i geometryzacją wzoru, kontrastową kolorystyką, konfrontowaniem płaszczyzn, czerpaniem inspiracji z przeróżnych er.

obrazy w stylu art deco
Author: Roman Boed
Source: http://www.flickr.com
Art Deco to nurt o wielu obliczach - przeczytaj. Oswobodzone panie, luksusowe transatlantyki, okazałe metropolie, niesamowite drapacze chmur.

Jeżeli interesują Cię przedstawione zagadnienia, to kliknij w widoczny link. Tam jest darmowe wejście (quick-gym.pl/ems-trojmiasto/) do bardziej dokładnych informacji powiązanych z tym wątkiem.

Era przepychu, wyszukanej elegancji i opętańczej zabawy. Epoka Art Deco, kierunek międzywojnia opanował cały glob i wszelkie sfery sztuki, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje wnętrz, modę, film i zdjęcia. Był to okres wielkich przemian technologicznych, społecznych i politycznych. Okres znacznych przeciwieństw i obrazów złowrogich. W tym czasie, masową wytwórczość i konsumpcję wsparły doskonałe sposoby promocyjne. Od majętnej dziewczyny dekorującej własny paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy chciał mieć atrakcyjne najnowocześniejsze przedmioty. Geometryczna prostata, elegancja modeli i oszczędny ornament, to ikony epoki. Dbano o wszelki element, a każdy projekt dopracowywano do perfekcji. W Polsce inspiracją dla sztuki ozdobnej Art Deco, była sztuka nowoczesna, jaką wiązano z tradycją klasyczną i ojczystą.art deco
Author: Jean-Pierre Dalbéra
Source: http://www.flickr.com
Polskie Art Deco oryginalny, etniczny charakter zawdzięczał inspiracji wywodzonej ze sztuki wiejskiej. Do sukcesu polskiego Art Deco przyczynili się artyści z Warsztatów Krakowskich. Ich twórczości cechowały się zrytmizowaną, uproszczoną bryłą, oszczędnością zdobień, oraz paletą motywów ornamentalnych, takich jak zygzakowate, szczegółowo nacinane jodełki, przeobrażające się w ciągi trójboków, rombów i trapezów, oraz kryształowe budowy wykorzystywane w zdobieniu pomieszczeń.