Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Darłowo - miejsce na wakacyjny wypoczynek 2014

  • Posted on: 12 December 2021
  • By: addmean
Darłowo to słynna miejscowość letniskowa, wielokrotnie wybierana na wypoczynek nad Bałtykiem. Znajduje się u ujścia rzeki Wieprzy. Posiada dwie główne części: Darłówko i Racisław. Każdy to już teraz planuje wakacje może powoli rezerwować domki letniskowe. Darłowo czeka już albowiem na wczasowiczów.


źródło artykułu
Author: mmlolek
Source: http://www.flickr.com
W śródmieściu Darłowa uchował się średniowieczny układ urbanistyczny z centralnym rynkiem, będącym głównym placem w mieście. Za dawnych czasów gród był obudowany murem z wieżami i bramami. Aktualnie możemy oglądać jedyną pamiątkę po obwarowaniach miejskich w postaci Bramy Kamiennej, przy ulicy Powstańców Śląskich w kierunku Ustki.

Najważniejszym darłowskim zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich. Stanowi on specyficzny w kraju przykład gotyckiego zamku nadmorskiego. Zamek wzniesiono na planie kwadratu z wieżą o wysokości dwudziestu czterech metrów. Budowa obiektu zaczęła się w tysiąc trzysta pięćdziesiątym drugim roku za czasów rządów Bogusława. W tym samym czasie miasto nawiązało też współpracę z Hanzą. W osiemnastym i XIX w. w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, a od tysiąc dziewięćset trzydziestego roku funkcjonuje tu muzeum, w którym zebrano zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane, okazy sztuki sakralnej w sali rycerskiej, a także przykłady sztuki obecnych artystów. Wieża zamkowa również uprzystępniona jest do odwiedzania.

Najbardziej wartościowym zabytkiem sakralnym Darłowa jest Kościół Mariacki, którego budowę rozpoczęto w tysiąc trzysta dwudziestym pierwszym roku. Blisko 70 lat później powstała wieża kościelna, zakrystia i kaplice boczne. W świątyni ujrzeć można sarkofagi książąt pomorskich, m.in. Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji. Od tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego drugiego roku obiektem czci jest tutaj figurka Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, która została ukoronowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas audiencji w Rzymie. Następnymi interesującymi darłowskimi świątyniami są: gotycki kościół świętego Jerzego będący swego czasu częścią szpitala świętego Ducha dla trędowatych oraz jedyny w Polsce przykład skandynawskiego gotyku - kościół świętej Gertrudy z gontowym dachem i gwiaździstym sklepieniem udekorowanym freskiem patronki żeglarzy świętej Gertrudy oraz godłem cechów szewskiego i piwowarskiego. Warto nadmienić, że okna kościoła przypominają świetliki dawnych statków. Podczas pobytu w Darłowie powinno się zobaczyć również barokowy Ratusz, który przebudowano w 1725 r.. Jest on dziś siedzibą władz miasta.

Zajmujący artykuł? Jeżeli tak uważasz, to równie wciągające kwestie poznasz także we wpisie (http://www.motoargo.pl/firm-pol-1554283088-Mannol.html), który jest tutaj!

Przed Ratuszem jest fontanna z posągiem rybaka z tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku. Dookoła pomnika wzniesionego w celu upamiętnienia ludzi morza, zamieszczono cztery tablice wykonane z brązu, które przedstawiają zarys historii miasta. Atrakcyjnym obiektem zabytkowym jest także zespół młyna wodnego, obejmujący: młyn wodny, siłownię, turbinownię, dom mieszkalny oraz ogród.

W Darłowie odbywa się bardzo dużo ciekawych imprez cyklicznych. Należy udać się zwłaszcza na: Ogólnopolski Bieg Eryka, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich, Europejskie Warsztaty Muzyczne i Operowe, Galę Operetkową na Placu Kościuszki, Festiwal organowy w kościele świętej Gertrudy, Czwartkowy Pociąg do Jazzu, Darłowski Festiwal Teatrów Ulicznych, Bałtycki Festiwal Tańca, Międzynarodowy Festiwal Latawców oraz Ogólnopolskie Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Królewskiego Miasta Darłowa "Darłowski Dorsz", w trakcie, którego zawodnicy poławiają dorsze ze statku.


Darłowskie plaże znajdują się na terenie dzielnicy Darłówko. Szczególnie ciekawa jest plaża zachodnia – piaszczysta i rozległa z obfitym zapleczem rekreacyjnym. Na amatorów czynnego wypoczynku w Darłowie i okolicach czeka także: całoroczny Aqua Park „Jan”, szlaki kajakowe na rzekach Wieprza i Grabowa oraz szlaki rowerowe, w tym przebiegające obok jeziora Bukowo, a także stajnia i ośrodek jeździecki Rancho Mustafa w miejscowości Bobolin (cztery kilometry Darłowa). Trzeba też polecić bardzo interesujące szlaki tematyczne, takie jak: Koszaliński Szlak Nadmorski obejmujący chroniony pas lasów mieszanych oraz jezior przymorskich, Szlak Cystersów z obiektami będącymi dziełem tego zgromadzenia, Szlak Rezerwatów z licznymi pomnikami przyrody i zamkami w Darłowie i Kręgu oraz Szlak Wiatraków z zabytkami sakralnymi i świeckimi, pomnikami przyrody, jeziorem Kopań oraz parkiem elektrowni wiatrowych.

***
Całkowitą ofertę na urlop 2014 w Darłowie można odnależć w serwisie bądź klikając na niżej umieszczone linki:
- agroturystyka Darłowo
- pokoje gościnne Darłowo (wynajmij apartament (pogorzelica apartamenty blisko morza) nad morzem[)