Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Zanim dla rowerzystów nadejdzie wiosna

  • Posted on: 22 March 2022
  • By: addmean
Podczas mroźnych zimowych miesięcy marzmy o momencie, gdy wreszcie wyruszymy na wycieczkę naszym rowerem. Pamiętajmy, że nudne zimowe dni to najlepszy czas na przygotowanie się do sezonu. Warto odwiedzić sklep rowerowy, by zakupić wyeksploatowane części, środki do czyszczenia i konserwacji roweru, oleje, smary lub inne akcesoria, gdyż właśnie wtedy możemy liczyć na najkorzystniejsze ceny. Warto zakupić profesjonalny kask, gdyż może uratować nam życie. Jeśli mamy dzieci, zadbajmy o ich bezpieczny transport.


Bardzo istotny komfortowy strój, który zabezpieczy nas przez chłodem i sprawi, że jazda będzie komfortowa. Najpierw jednak nasz rower trzeba dokładnie wyczyścić i zakonserwować. Jeśli umyliśmy nasz pojazd po ostatniej jesiennej jeździe, a potem wstawiliśmy go w pozbawione wilgoci, nienarażone na mrozy miejsce, mamy gros problemów z głowy.
rama rowerowa
Author: Russ
Source: http://www.flickr.com
zgubne dla naszego pojazdu jest przechowywanie go np. na balkonie.

Wielkie pucowanie

Podczas mycia i konserwacji roweru pomocne okażą się niektóre akcesoria rowerowe. Warto zakupić specjalny komplet szczotek, osobnych do czyszczenia ramy i kół, a osobnych do układu napędowego. Mają krótkie, odpowiednio twarde włosie, które nie uszkodzi farby i ułatwi dotarcie w trudno dostępne miejsca. Po usunięciu szczotką brudu myjemy rower w wannie, szorując szczotką i rozcieńczonym płynem do mycia naczyń wszystkie elementy oprócz koronek wielotrybu i polewamy wodą. Potem pozostawiamy pojazd w wannie, by spłynęła z niego woda, a następnie wycieramy go ściereczką. Osobno czyścimy łańcuch – możemy albo zdemontować go i włożyć do szklanego pojemnika ze specjalnym środkiem, albo użyć do tego maszynki do czyszczenia łańcucha. Przerzutki wyczyścimy szczoteczką z krótkim włosem – mniej doświadczonym majsterkowiczom, radzimy unikać ich rozkręcania – lepiej zrobić to w serwisie.

Kontrolujemy stan techniczny


Gdy nasz pojazd został umyty i wysuszony, możemy dokonać jego oględzin by sprawdzić, jakie części rowerowe powinniśmy wymienić. Przede wszystkim sprawdzamy stan opon oraz hamulców, które gwarantują nasze bezpieczeństwo. Linki od hamulców i przerzutek nie mogą być przerwane lub powyginane. Klocki hamulcowe powinny dochodzić w równym stopniu do obręczy, nie spadać ani nie blokować koła. Stopień ich zużycia poznamy po tym, czy zauważalny jest fabryczny wzorek na klocku.

Istnieje bonus dla osób, które potrzebują dodatkowych materiałów - zobacz info (https://www.rego-bis.pl/nasze-kierunki/macedonia-polnocna/) tutaj. Odnosi się ono do rozpatrywanego w tym tekście zagadnienia.

Sprawdzamy, czy dokręcona jest kierownica, siodełko oraz czy łańcuch rowerowy nie jest zardzewiały i nie ma zbyt dużego luzu. Najlepiej przyjąć zasadę, że łańcuch wymieniamy co 1500-2000 km, kontrolując przy okazji w serwisie przerzutki. Na koniec, gdy rower dobrze wyschnie, trzeba nasmarować łańcuch, linki od hamulców i przerzutek, łożyska kierownicy oraz ramiona amortyzatora.
zębatka w rowerze
Author: beth h
Source: http://www.flickr.com
Trzeba bezwzględnie stosować do tego opracowane przez fachowców oleje i smary, które zakupimy, odwiedzając sklep rowerowy.

Dodatkowe akcesoria rowerowe

Obecnie konieczne do przewożenia dzieci są foteliki rowerowe – w sklepach ze sprzętem rowerowym są dostępne ich bogaty asortyment. Możemy nabyć standardowy fotelik montowany za siodełkiem rowerzysty (wersje do 15 i do 22 kg) lub montowany na ramie (do 15 kg), który zapewnia lepszy kontakt z dzieckiem. Równie interesująca propozycją jest przyczepka lub rowero-wózek, które lepiej chronią dziecko przed warunkami atmosferycznymi. Zajmują jednak dużo miejsca i są zdecydowanie droższe. Odzież rowerowa to osobny temat, który jak twierdzą sprzedawcy interesuje nie tylko kobiety. specjalna odzież zapewni nam ciepło oraz komfort jazdy, jest lekka, wielowarstwowa i atrakcyjna wizualnie -->--> . Bielizna wyprodukowana z surowców takich jak Thermolite czy Coolmax ułatwia naszej skórze wymianę powietrza, a zarazem zapewnia ciepło. Warto kupić bluzę typu Polatec – w sprzedaży mamy do wyboru ich różne grubości. Spodnie z lycry posiadające specjalną wkładkę w kroku stanowią ochronę przed otarciami i są dobrym amortyzatorem, a specjalistyczna kurtka np. z GoreTexu z wydłużonym tyłem zabezpieczy nas dzięki rzepom i gumkom przed wiatrem. Tak wyposażeni, możemy bez obaw wypatrywać wiosny.