Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Jak dobrać rower dla siebie?

  • Posted on: 4 March 2022
  • By: addmean
Jazda na rowerze to środek transportu zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując prosto przed siebie nie tylko niwelujemy nadmierne fałdki i ćwiczymy mięśnie. Rezygnując z nieekologicznych form transportu nie niszczymy również otoczenia. Zalety na pewno są istotne jednak zainteresowanie musimy w pierwszej kolejności zwrócić na podstawowy element omawianego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy wybrać?
Znalezienie odpowiedniego roweru nie jest takie łatwe jak na początku byśmy mogli pomyśleć. W zależności od tego w jakich warunkach będziemy jeździć elementy tworzące nasz dwukołowiec będą inne. Opłaca się przejść przez niejeden sklep rowerowy, porozmawiać z paroma sprzedawcami i poczytać na temat rowerów. Różne konstrukcje, siodełka czy kąty nachylenia kierownicy w danych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Istotne jest, by dobrze dobrać rowery górskie, wyczynowe czy rozrywkowe. Dzięki temu jazda dostarczy dużego zadowolenia.Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” umożliwiają wygodną jazdę w mieście. Charakterystycznymi cechami są wysoko zamocowana, giętka kierownica, szersze i wygodniejsze siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i dobrą widoczność, odpowiednie oświetlenie i wymagane zamieszczenie znaków ostrzegawczych oraz błotniki zapobiegające przed zabrudzeniem w ciągu jazdy. Nierzadko uzupełnione są koszykami i systemem chroniącym przed kradzieżą. Raczej także rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na równym terenie będą nieistotne.

W wypadku wycieczki w tereny górzyste zalecamy rowery górskie (margaretka-swietokrzyska.pl/pl/galeria/) czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB stały się popularne bardzo szybko i na szczycie już pozostały. Jak sama nazwa wskazuje zaprojektowano je do jazdy terenowej, np. w górach. Charakteryzuje je głównie nieduża, dodatkowo umacniana rama, silna, ale mniej ważąca konstrukcja i porządne hamulce.

Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome, których rozwiązanie techniczne sprawia, że jadący potrafią rozpędzić się do bardzo dużych jak na rower szybkości. Oprócz dużych możliwości rozpędzenia się mają one także wiele wad, które mały przyrost zainteresowania. Przede wszystkim narzucają one konieczność równej nawierzchni, trudno jedzie się na nich pod górę a rowerzysta posiada zbyt ograniczone pole widzenia.

Pozostaje nam tylko znaleźć sklep rowerowy a w nim perfekcyjnie dobrany dla siebie rower i odstawić samochód do garażu.