Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Starożytny pies z Tybetu

  • Posted on: 16 September 2020
  • By: addmean
Dla amatorów psów, tych, którzy po prostu chcą posiadać puchatego kumpla, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi dobry wybór. Ten duży czworonóg będzie stróżem domu, kompanem zabaw i wiernym przyjacielem. Egzotyczne właściwości rasy na pewno uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to antyczna, szlachetna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez tybetańskich pasterzy i mieszczan w celach obronnych i dekoracyjnych.
wczesne wzmianki o rasie pojawiają się w notatkach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy historycy zauważają jednak, że już Arystoteles opisał psa o własnościach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed naszą erą, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi. W Europie jednak zakorzeniła się dopiero w XIX stuleciu w Anglii za sprawą królowej Wiktorii. W dzisiejszych czasach nadal stanowi unikat, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod bardzo wieloma względami.Tibetan mastiff na trawie
Author: lgrvv
Source: http://www.flickr.com
O wielości zalet mastifa przemawia ilość jego tybetańskich nazw znaczących: pies broniący, czcigodny, bojowy. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie odważnie strzegł gospodarstwa i nie dopuści intruzów na swój teren używając zarówno swojej imponującej siły fizycznej, masy, jak i głośnego głosu (ciekawy artykuł). Podług chińskich podań mastif tybetański posiada nadliczbową parę oczu, które stanowić by miały charakterystyczne podpalane plamy nad brwiami, które ułatwiają mu obserwację w ciemnościach. zwierzaki te cieszą się też świetną kondycją i bezawaryjnym refleksem. Odporność i zdrowie gwarantują też, że mastif będzie świetnym towarzyszem wielogodzinnych spacerów, więc doskonałe są dla osób lubiących aktywny odpoczynek. Ruch jest czymś, co miłuje mastif tybetański hodowla powinna więc zagwarantować mu dużą otwartą przestrzeń.

Mastif tybetański jest rasą prostą do tresury. Tresura nie stanowi trudności, przy mądrym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla - mieszanki paszowe dla bydła więc jest bardzo udogodniona (zobacz psy od mata ratha). Zwierzak ulega autorytetowi swojego pana i chętnie nauczy się siadać, podawać łapę i aportować. Ze względu na duży stadny instynkt mastif tybetański jest dobrym przyjacielem i obrońcą najmłodszych. Razem z umiejętnościami stróża cechuje go sympatyczne nastawienie. Nie zawiedzie się więc ten, kto lubi spędzać czas z czworonożnym kumplem. Psy tej dalekowschodniej rasy są dość łatwe w utrzymaniu, powinno się jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla (http://www.aquablendpolska.com/katalog/grupowe-igloo-dla-cielat,37.html) powinna być łatwa, jak i korzystna,reprezentanci tej rasy są wszakże obsypywane nagrodami na międzynarodowych konkursach psów.