Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Które odmiany bydła mięsnego są w Polsce najpopularniejsze?

  • Posted on: 18 March 2022
  • By: addmean
W naszym kraju wykorzystywanych jest aż 15 odmian bydła mięsnego. W każdym roku stada czystorasowe są poddawane ocenie. Największy procent populacji stanowi rasa Limousine. Czy istotnie jest tak dobra, jak duża część hodowców sądzi i jaka odmiana bydła mięsnego uważana jest jako najlepsza - odpowiedzi odnajdziesz w poniższym artykule.


bydło
Author: libera Kodisto
Source: http://www.flickr.com
szczeniak
Author: Carly Lesser & Art Drauglis
Source: http://www.flickr.com


W Polsce hodowla bydła mięsnego i produkcja żywca wołowego wciąż się opiera w znacznej mierze o krzyżówki różnorodnych ras mięsnych z mlecznymi. W każdym roku coraz bardziej znaczące zaciekawienie budzi wśród hodowców wytwarzanie żywca w oparciu o klasyczne rasy mięsne, jednak jaka rasa bydła mięsnego jest najlepsza? problem w Polsce stanowi relatywnie mała ilość cieląt mięsnych czystych ras, które wytwórcy byliby w stanie kupić na krajowym rynku. Charoilaise oraz Simental to bydło odpowiednie do krzyżowania z krowami HF. Nie ma co kryć, że na polskim rynku bydła mięsnego w czystych rasach jest bardzo mało.

Kliknij ten link płuca wołowe! Tam zobaczysz pożyteczne informacje na ten temat, omówione w artykule.

Wedle dorocznej oceny wartości bydła odmian mięsnych pod koniec 2015 roku obliczono na 1490 sztuk krów mięsnych będących pod oceną. Ich ilość od 2008 r. stale rośnie. Prawie 13000 stanowią krowy rasy Limousine, 2,3 tys. krowy odmiany Charolaise i około 1000 krowy odmiany Hereford.


Dziwny jest fakt, że w Polsce hodowanych jest wyłącznie 50 sztuk krów rasy Simental o mięsnym typie użytkowym. Na bieżąco rośnie z kolei liczba Angusów czerwonych oraz czarnych. Szczególnie niewybredne w odniesieniu do spożycia oraz jaKości podawanej paszy jest bydło rasy Simental. Należy tutaj zaznaczyć, że pewna grupa hodowców stawia nawet na krowy mleczne rasy Simental celem dwukierunkowej produkcji mleka oraz dobrej klasy cielaki mieszańcowe.


Udział genów Simentala mięsnego w krajowej populacji bydła jest duży, przy czym osobników czystorasowych jest niestety stosunkowo niewiele. To niedobrze, ponieważ ta rasa posiada wyśmienite przyrosty oraz cechuje się niezwykle dobrą zdrowotnością. Matki charakteryzuje bardzo wysoka opiekuńczość i niezwykle dobra mleczność.