Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Największe spółki notowane na obecnej w Polsce giełdzie - zapoznaj się najlepsze informacje

  • Posted on: 14 March 2022
  • By: addmean
Giełda papierów wartościowych jest z pewnością czymś, co od bardzo dawna wzbudza naprawdę ogromne emocje. Jest bardzo wiele osób, które stawiają na granie właśnie na giełdzie. Jest to niemałe ryzyko, ale również ogromna szansa na zarobienie naprawdę ogromnych pieniędzy. Na polskiej giełdzie papierów wartościowych notowanych jest bardzo dużo spółek. Do tych największych bez najmniejszych wątpliwości zalicza się PGNIG oraz JSW.


PGNIG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to bardzo duża spółka, która na terenie naszego kraju trudni się wydobywaniem nie tylko gazu, ale także węgla. Akcje PGNIG mają zaskakująco dobre notowania. To właśnie dlatego akcje PGNIG cieszą się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób inwestujących na giełdzie. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo to spółka, której historia zaczęła się w toku 1976. To właśnie wtedy powstało Zjednoczone Górnictwo Naftowe i Gazownicze. Już jednak 1 września 1982 roku zdecydowano się przekształcić je w Przedsiębiorstwo Państwowe PGNIG.

notowania na giełdzie
Author: Stéfan
Source: flickr.com
Odznaczało się ono strukturą o charakterze wielozakładowym. W roku 1996 zakład ten został przekształcony kolejny raz – tym razem przyznano mu właśnie charakter spółki akcyjnej. Spółka tworzona jest wówczas przez sześć zakładów gazowniczych które mają charakter okręgowy. Swoje siedziby posiadają one w największych miastach, które znajdują się na terenie naszego kraju, między innymi w Gdańsku, Tarnowie oraz Poznaniu. Następne lata przyniosły kolejne zmiany w strukturze spółki. Na giełdzie papierów wartościowych PGNIG pojawiło się w roku 2005. Od tego wydarzenia akcje PGNIG cieszą się wielkim zainteresowaniem inwestorów - najnowsze informacje. Ciekawym jest fakt, że spółka zaliczyła niezwykle udany wstęp na giełdzie. Zaliczyła bowiem naprawdę duży wzrost notowania od razu pierwszego dnia obecności. Znaczenie PGNIG dla Polaków jest naprawdę bardzo duże. To bowiem właśnie ta spółka akcyjna gwarantuje nam dostawy gazu do domów. Nawet jeżeli nie ogrzewamy domu (zobacz pozyczki pod zastaw w domu klienta slask) przy pomocy pieca gazowego, to właśnie gazu do pracy potrzebuje większość wykorzystywanych w kuchniach kuchenek.


Równie ważną spółką notowaną na polskiej giełdzie jest JSW, czyli Jastrzębska Spółka Węglowa. Akcje JSW również cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Akcje JSW są częścią tak zwanego indeksu WIG20 - comparic.pl. W lipcu 2012 roku akcje JSW zaczęły tworzyć również Respect Index, co doskonale obrazuje jak wielką rolę odgrywają i jak duże znaczenie się im przypisuje. Jastrzębska Spółka Węglowa jest dzisiaj na terenie naszego kraju najbardziej znaczącym producentem węgla koksowego, który wyróżnia się rewelacyjną jakością. Teren, z którego Jastrzębska Spółka Węglowa wydobywa węgiel zlokalizowany jest na terenie Górnego Śląska, a więc w tym regionie naszego kraju, który bardzo dobrze znany jest z górnictwa. JSW zajmuje się przede wszystkim wydobywaniem, a następnie sprzedażą węgla kamiennego. Przeznaczony jest on głównie do zaspokojenia potrzeb energetycznych Polaków.