Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Z jakiego powodu proces deduplikacji jest bardzo istotny oraz kiedy się go stosuje?

  • Posted on: 4 September 2022
  • By: addmean
Tworzenie informatycznych kopii zapasowych to niezwykle ważny proces, który przeprowadzany jest przez wprawnych informatyków. Ma on na celu odzyskanie systemu albo najważniejszych plików właściciela laptopa.
Aparat fotograficzny
Author: Alexandre Dulaunoy
Source: http://www.flickr.com


Jednak przy robieniu kopii zapasowej jest duże niebezpieczeństwo, że część danych będzie skopiowana wiele razy.


Z tego też powodu stosuje się mechanizm deduplikacji, czyli likwidacji plików, które były skopiowane wiele razy. Może mieć to na celu uzyskanie pewnej ilości miejsca na dysku tak, żeby było go więcej na tworzenie kolejnych kopii zapasowych. Jest to rozwiązanie optymalne, gdyż obecnie liczba danych, które należy archiwizować jest ogromna. Dlatego też stale szuka się nowych metod na zmniejszenie zachowywania niepotrzebnych informacji. Co istotne, deduplikacja nie jest procesem, który dotyczy jedynie stacji roboczych. To wyjście, które jest bardzo użyteczne do sprzątania na kartach SD, których używamy przykładowo w smartfonach. Służą do tego specjalne Urządzenia, które można pobrać z sieci.


Samodzielny system został stworzony jednak z myślą o robieniu kopii zapasowych stacji roboczych. Na początku deduplikacja polegała jedynie na porównywaniu plików oraz kopiowaniu tylko pliku oryginalnego.

Ta wskazówka ze strony będzie Ci odpowiadać, gdyż też mówi o poruszanym w powyższym wpisie wątku. Co równie ważne, robi to w porywający sposób.

Aktualnie z kolei zazwyczaj wykorzystuje się bloków deduplikacji informacji czy jedynie tak zwany "chunks", zatem części tych bloków. Istnieją przeróżne rozwiązania do przeprowadzania tej deduplikacji.
Mogłaby być ona wykonywana na bieżąco albo dopiero po skopiowaniu bloku informacji. Usuwanie zduplikowanych plików jest wyjściem zalecanym zarówno niewielkim firmom jak i ogromnym przedsiębiorstwom.