Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Co jak długi okres czasu należałoby przeprowadzać tzw. przegląd swojej gaśnicy?

  • Posted on: 24 September 2018
  • By: addmean
Gaśnica samochodowa to wymagany składnik wyposażenia każdego pojazdu. Określa to kodeks drogowy. Jednak każde takiego rodzaju narzędzie należy co jakiś czas sprawdzać.


Robi się to w czasie wykonywania badania o nazwie przegląd gaśnicy.


Nie należy jednak mylić pojęć czasu jej gwarancji z okresem przydatności do użycia. Zabezpieczenia udziela producent gaśnicy (przeważnie na okres 5 lat od daty jej wyprodukowania), natomiast przegląd techniczny wykonywany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Zależnie od rodzaju gaśnicy okres legalizacji jest dopasowany do danego środka gaszącego. W wypadku tak zwanych gaśnic śniegowych wynosi 10 lat, z kolei proszkowych - 6 lat. Nie jest to jednak równoznaczne ze standardowym przeglądem pojazdu, który musimy robić każdego roku. Jest tak dlatego, że nawet jeżeli okres gwarancyjny jest dłuższy niż czas legalizacji, to wyższość nad regulaminem producenta ma rodzime prawo.


przegląd gaśnicy
Author: Andreshiro
Source: http://www.flickr.com


Sam przegląd gaśnicy opiera się na weryfikacji technicznej przez wykwalifikowanego specjalistę oraz ew. reperacji znalezionych w czasie badania (więcej w tym serwisie) awarii. Po wykonaniu tego typu kontroli, w razie uznania jej za działającą, zamieszczana jest na niej tabliczka z podaną datą kolejnego badania (zobaczysz tu) technicznego. Należałoby zatem go sprawdzić, żeby nie zaznać nieprzyjemnej niespodzianki w najmniej oczekiwanej chwili. Takie badanie nie jest kosztowne (opłata wynosi ok..
10zł) a należałoby je zrobić, żeby posiadać pewność, że w wypadku potrzeby nie będziemy bezsilni. Warto wykonać także legalizację gaśnicy nawet pomimo faktu, że kodeks drogowy w żadnym artykule nie nakłada na kierującego przymusu przeprowadzania takiej legalizacji.