Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Wskazówki na temat odpowiedniego dobrania oświetlenia do akwarium

  • Posted on: 28 April 2021
  • By: addmean
Dobrze dobrane oświetlenie w domowym akwarium jest niezwykle ważne dla zachowania w dobrej formie roślin akwariowych, oraz ryb i innych zwierząt. Nieprawidłowo dobrane światło może powodować gnicie roślin w akwarium, zdychanie ryb czy zbyt duży rozwój glonów. By temu zapobiec, ważna jest temperatura światła oraz energia cieplna, która jest wydzielana przez źródło. Do domowego akwarium całkowicie nieprzydatne okazują się niektóre źródła światła – jak lampy na rtęć i metalohalogenowe.
Source: http://www.akwarystyka.sklep.pl/
Są one bowiem przeznaczone do oświetlania dużych zbiorników wodnych.

Nie czekaj, tylko poczytaj szczegóły (https://panko.pl/) na prezentowany temat - informacje okażą się na pewno bardzo wciągające, więc kliknij tu i zobacz więcej.

Wykorzystane w niewielkich zbiornikach mogą emitować zbyt dużo energii cieplnej, która bywa niebezpieczna dla niektórych odmian ryb.Naturalne światło to nie wszystko Światło dzienne nie jest dobre do zastosowań akwarystycznych. Częste zmiany temperatury światła i mocy oświetlenia wywołują niekiedy niepożądane wahania temperatury w zbiorniku. Dlatego też powinno się stosować sztuczne źródła światła, również za dnia. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych można znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do oświetlania różnorodnych akwariów. Do zbiorników domowych idealne są dwie odmiany urządzeń: świetlówki oraz lampy diodowe.

Materiał prezentujący tego rodzaju kwestię jest niezwykle wnikliwy, jednak dobrze byłoby sprawdzić inny punkt wiedzenia. My zalecamy to źródło (www.animalab.pl/komory-laminarne).

Świetlówki charakteryzuje duża żywotność, oraz raczej niska cena. Lampy diodowe są z kolei kosztowne, ale dużo bardziej trwałe od świetlówek i najtańsze w wykorzystaniu.


Rada specjalisty najcenniejsza
W czasie kupna akwarium, najlepiej zapytać pracownika o oświetlenie akwarium (więcej znajdziesz tu: jak dobrze dobrać oświetlenie do akwarium). Dopasowanie najlepszej liczby źródeł światła oraz ich zamontowanie może być zbyt zawiłe dla początkującego hobbysty. W niektórych przypadkach konieczny będzie montaż czasowego włącznika oświetlenia, tak, żeby dostarczyć odpowiednią ilość światła zależnie od pory dnia. Niektóre akwaria od razu zaopatrzone są w źródła światła, filtry oraz napowietrzacze. Tego rodzaju rozwiązania mogą się okazać jednak bardziej kosztowne, nie w każdym przypadku są również estetycznie wykonane. Jeśli pracownik sklepu nie jest w stanie udzielić wymaganych informacji, można poszukać pomocy na specjalistycznym forum internetowym dla hobbystów.