Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Zmiany w rozrachunkach: jak w 2016 będzie wyglądać PIT od pracodawcy

  • Posted on: 7 April 2022
  • By: addmean
Od 2016 roku chlebodawca będzie mieć nowe obowiązki przy wypełnianiu PIT-11 dla swojego podwładnego - określi m.in. rezydencje fiskalną danej osoby.
Pracodawca ma za zadanie przekazać podatnikowi i stosownemu urzędowi skarbowemu PIT-11, jaki mieści informacje o dochodach uzyskanych w poprzednim roku przez pracownika, pobranych przedpłatach na podatek dochodowy oraz odprowadzonych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.


Dokument powinni pozyskać nie wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, ale również ci realizujący swe obowiązki na podstawie umowy zlecenia.


Rozliczanie podatku
Source: pixabay.com
Jeżeli chodzi o pity 2017, w blankiecie PIT-11 płatnik składek ma obowiązek podać przede wszystkim informacje o: przychodach podatnika, kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy i pracy nakładczej, dochodach zwolnionych od podatku, zainkasowanych przedpłatach jak też składkach. W przypadku PIT-11 chodzi o rzeczywiście uzyskany przez podatnika przychód a także rzeczywiście zainkasowane przedpłaty na podatek dochodowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź rozliczanie pita.
Od stycznia 2016 r. w blankiecie płatnik składek będzie musiał podać także, czy podatnik ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. W praktyce chlebodawca będzie musiał dowiedzieć się, w którym kraju pracownik posiada centrum interesów osobistych oraz ekonomicznych. Płatnik został także zobligowany do ustalenia, ile dni podatnik przebywa w naszym kraju jak też w innych krajach - i czy nie było to więcej aniżeli 183 dni w roku podatkowym. Te informacje muszą później zostać zestawione ze statusem rezydencji pracobiorcy w innym kraju niż Polska. Ponadto, jeżeli chodzi o polskiego nierezydenta podatkowego płatnik powinien zdobyć zagraniczny adres zamieszkania pracobiorcy, jak także numer identyfikacyjny pracownika uzyskany w państwie rezydencji, jego rodzaj oraz państwo wydania numeru.


PIT-11 wciąż może być złożony w formie papierowej wyłącznie w przypadku przedsiębiorstw rozliczających od 1 do 5 podatników.
Inne osoby mają za zadanie dostarczyć blankiet drogą elektroniczną. Płatnik, który postawi na formę papierową, ma przeto czas do końca stycznia na doniesienie pit (zobacz chmura pit) 36 do urzędu podatkowego.-