Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Parę słów o mało popularnym sporcie

  • Posted on: 6 June 2022
  • By: addmean
Kitesurfing to sport wodny, bardzo podobny do windsurfingu. Główna różnica to forma prowadzenia deski . Jest ona prowadzona na krawędzi, podobnie do snowboardu. Odmiennie w windsurfingu deskę prowadzi się płasko. Sporty te uprawiane są zarówno na słodkowodnych akwenach, gdy tylko występują wiatry, jak i na morskich falach. Każdy kto brał udział w akcji typu szkoła kitesurfingu wie jak ważny jest problem odpowiedniego sprzętu. Są tutaj trzy podstawowe elementy: latawiec, bar, deska.


Bar złożony jest zazwyczaj z czterech, rzadziej dwóch linek, drążka sterowniczego oraz haka mocującego. Linki oraz hak zamocowane są na trapezie, który często stanowi siedzenie dla osoby sterującej. Jednak niektórzy kitesurfurzy nie wykorzystują go w tym celu, a dzięki temu wykonują zaawansowane triki. Popularne na przykład: kiteloopy czy handle passy.

kitesurfing
Author: troy_williams
Source: http://www.flickr.com
Równie istotny element sprzętu kitesurfingowego to oczywiście deska. Najczęściej deska taka ma długość od 1 do 2,5 metrów. Deski dzielą się na specjalizowane oraz niespecjalizowane. Niespecjalizowane to po prostu zwykłe deski surfingowe. Natomiast deski specjalizowane potrafią utrzymać się samodzielnie na wodzie, jednak tylko gdy nikt na nich nie stoi. Podczas żeglowania utrzymują się one po powierzchni wody oczywiście dzięki latawcowi i jego sile ciągu. Podstawowe właściwości na jakie się patrzy przy zakupie deski to długość, wyporność i kształt – tu zależy wszystko od gustu. Wszystkiego dowiesz się tutaj: .

Źródłem energii w kiteboardingu jest latawiec. mamy jego różne typy, w zależności od powierzchni czy sztywności. Z reguły dzielą się one na trzy rodzaje: LEI, bow oraz komorowe. Latawce LEI mają sztywną krawędź natarcia i specjalne listwy usztywniające. Latawce typu bow charakteryzują się bardziej zakrzywionymi liniami natarcia i są bardziej płaskie. Z kolei latawce komorowe są bardzo podobne swoją budowa do paralotni.


Podsumowując kiteboarding stanowi w miarę bezpieczny sport, pod warunkiem, że mamy odpowiednią umiejętności, sprzęt i wiedzę. Wszystkie te trzy elementy można uzyskać u profesjonalnych instruktorów prowadzących kursy (korepetycje statystyka) kitesurfingu lub pływających już doświadczonych kitesurferów: .