Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Spuszczele – w jaki sposób zabezpieczyć drewno przed niniejszymi owadami oraz jak sobie radzić, kiedy spuszczele już zainfekowały budynek

  • Posted on: 27 May 2022
  • By: addmean
Spuszczele są jednym ze szkodników drewna, który może zagnieździć się tak samo w pojedynczych wyrobach z drewna, jak też w całych budynkach, a wówczas zwalczanie spuszczela jest już o wiele cięższe. Czym charakteryzuje się niniejszy owad oraz co zrobić, gdy spostrzeżemy jego obecność? Zacznijmy od tego, że spuszczele to jedne z najgroźniejszych szkodników, które należą do chrząszczy z rodziny kózkowatych. Atakują wyłącznie martwe drewno, a więc takie, które było wycięte. Może to być tak samo drewno krajowe, jak i gatunki z zagranicy, na przykład modrzewie.


spuszczel
Author: born1945
Source: http://www.flickr.com
W szczególności zagrożone są drewna trzymane na nasłonecznionych obszarach. W tym miejscu spuszczele rozwijają się najszybciej. Nie tylko niszczą drewno, ale również sprawiają, iż jest bardziej podatne na spalenie, ponieważ je wygryzają. Jak można pozbyć się tego szkodnika? Warto jest wynająć firmę, jaka proponuje usługi ddd, aby mieć pewność, że rzeczywiście pozbędziemy się owadów - zobacz jak działamy. Samodzielne działania mogą nie dać spodziewanych efektów, gdyż niestety spuszczele są ciężkie do likwidacji.

Są odporne na czynniki mechaniczne oraz środki chemiczne. Jakie działania w związku z tym wykorzystują profesjonalne firmy? Najczęściej nagrzewają drewno do temp. około 50 stopni, co nie wywołuje ani wysychania, ani wypaczania drewna, lecz za to efektywnie eliminuje nie tylko jaja oraz larwy, lecz także dorosłe osobniki spuszczeli. Można także poddać drewno działaniu niskich temp., lecz takie zabiegi potrzebują zdecydowanie więcej czasu. By nie martwić się problemem, którym jest zwalczanie spuszczela, najkorzystniej jest zastosować środki zapobiegawcze, a zatem zdecydować się na drewno, w którym nie może się zagnieździć; www.ratmar.com/nasza-oferta/zwalczanie-szkodnikow-drewna-wyrobionego nasycanie drewna odpowiednimi środkami chemicznymi, ale nie jest to możliwe do realizacji w przypadku między innymi stojących budynków. Sprawdzi się tutaj jedynie systematyczna kontrola i przypilnowanie, by do wszystkich prac remontowych nie wykorzystywać starego drewna z innych budowli, jeśli nie było wcześniej zdezynfekowane, ponieważ sami możemy doprowadzić do przykrych konsekwencji.