Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Hipoterapia , a także jej istotne pozytywy

  • Posted on: 8 December 2021
  • By: addmean
Jedną z metod leczniczych używanych przy wszelkich fizycznych lub psychicznych zaburzeniach jest hipoterapia. Jazda konna i prowadzone za jej pomocą zabiegi są coraz bardziej powszechne, szczególnie, że są odpowiednie zarówno dla dzieci, jak również dla dorosłych pacjentów. Przynoszą także nadzwyczajne rezultaty, dla których warto w nie zainwestować.

koń
Author: David Bergin
Source: http://www.flickr.com
Przede wszystkim hipoterapia działa na kilka sfer. Pierwsza z nich to płaszczyzna fizyczna. Hipoterapia jest wyśmienitym sposobem na podniesienie ogólnej sprawności fizycznej osoby chorej i umocnienie mięśni.więcej informacji ciastka treningowe ciastka treningowePonadto przeciwdziała wszelkim przykurczom mięśni, usprawnia układ krążenia, jak również pomaga w utrzymywaniu właściwej postawy ciała. Pacjent korzystający z powyższej terapii może nawet stymulować własny chód, ponieważ jazda konna zakodowuje w umyśle należyty wzór ruchu miednicy.

Następną sferą, na którą działa, jest sfera emocjonalno-motywacyjna i powiązana z nią możliwość pracy nad nieprawidłowościami emocjonalnymi, poczuciem własnej wartości lub poprawą motywacji do pracy nad swoimi dolegliwościami. Nie można zapomnieć o sferze poznawczej.
stadnina koni
Author: Patrick Strandberg
Source: http://www.flickr.com
W tym obszarze hipoterapia pomaga w przypadku problemów z odbieraniem wrażeń zmysłowych, percepcją wzrokową czy słuchową oraz koncentracją uwagi. Pacjent rozwija nowe zdolności, które dobrze oddziałują na rezultaty stosowanej terapii. Ostatnią płaszczyzną jest sfera społeczna. Hipoterapia (więcej przeczytasz tu) daje wzrost aktywizacji psychospołecznej i związaną z tym większą otwartością na otoczenie. Chory przestaje hamować się w nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych albo pogłębianiu już tych nabytych. Dzięki socjalizacji może od nowa zacząć integrować się ze społeczeństwem, co niezaprzeczalnie oddziałuje na jego psychikę.

Dzięki hipoterapii można odnieść nadzwyczajne rezultaty, należy tylko stosownie się do niej przygotować oraz wyszukać ośrodek, który posiada nie tylko kompetencje, ale i doświadczenie w jej wykorzystywaniu. musimy zwrócić uwagę na przeciwwskazania, np. niestabilność kręgów szyjnych, niewygojone rany, uczulenie na sierść bądź po prostu bardzo silny strach przed koniem. W innym wypadku dobrze jest zdecydować się na terapię, która zdecydowanie polepsza stan zdrowia chorego.