Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Gdańsk

  • Posted on: 7 July 2021
  • By: addmean
Gdańsk to miasto o niezwykle bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne położenie, przyczyniło się do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu znaczących kontaktów zagranicznych, znacznego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu urlopowiczów spędzających urlop nad Bałtykiem. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na błyskawiczny rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest wyjątkowo malowniczym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

tanie kwatery nad morzem
Author: MrSco
Na zwiedzanie Gdańska trzeba przeznaczyć przynajmniej kilka dni. Jedynie wówczas jesteśmy w stanie w pełni poznać jego szyk i nacieszyć się panującą tu atmosferą.Swoją wędrówkę po mieście powinno się zacząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z zachwycającą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska.

Żeby odszukać ciekawe treści w internecie, to najpierw kliknij w odsyłacz znajdujący się tu i przejdź dalej (https://jadenapodlasie.pl/) - na pewno nie będziesz żałować.

Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów mieszczących się przy Długim Targu, wymienić warto ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z XIV w., Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej.

Kliknij ten link oraz zobacz więcej (https://koneser.eu/wydarzenia-aktualnosci/koncerty/) szczegółowych wiadomości dotyczących podnoszonego tutaj tematu. Niewątpliwie jest on bardzo ekscytujący.

Trzeba zaznaczyć, że w tutejszych kamienicach gościli najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Nadzwyczajnie piękna jest też ul. Mariacka, przy której są liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo powinno się zobaczyć gotycki Kościół Mariacki, będący najogromniejszym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest niezwykle wartościowe, a wyjątkową uwagę należy zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał mieści się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym fragmentem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. W dzisiejszych czasach w Żurawiu znajduje się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego należy się wybrać planując wakacje 2014.

Do najbardziej interesujących gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. W trakcie Jarmarku niezliczeni kramarze wystawiają swoje produkty, odbywają się niesłychanie interesujące imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Niezwykle ważnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej popularnych symboli polskiego oporu.

Pośród dużej liczby gdańskich muzeów z pewnością warto zobaczyć wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie interesujący sposób ilustruje wydarzenia powiązane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

W trakcie zwiedzania Gdańska konieczna jest też wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, uroczy Park Oliwski oraz ślicznie położone zoo.

***
Całkowitą propozycję na wczasy 2014 w Łebie można odszukać w serwisie lub klikając na niżej zamieszczone linki:
- noclegi Gdańsk
- tanie noclegi Trójmiasto
- wakacje nad polskim morzem 2015