Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Gdańsk

  • Posted on: 22 April 2019
  • By: addmean
Gdańsk to miasto o niezwykle bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne położenie, przyczyniło się do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu znaczących kontaktów zagranicznych, znacznego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu urlopowiczów spędzających urlop nad Bałtykiem. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na błyskawiczny rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest wyjątkowo malowniczym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

tanie kwatery nad morzem
Author: MrSco
Na zwiedzanie Gdańska trzeba przeznaczyć przynajmniej kilka dni. Jedynie wówczas jesteśmy w stanie w pełni poznać jego szyk i nacieszyć się panującą tu atmosferą.Swoją wędrówkę po mieście powinno się zacząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z zachwycającą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska.

Żeby odszukać ciekawe treści w internecie, to najpierw kliknij w odsyłacz znajdujący się tu i przejdź dalej (https://jadenapodlasie.pl/) - na pewno nie będziesz żałować.

Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów mieszczących się przy Długim Targu, wymienić warto ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z XIV w., Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które pomimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Trzeba zaznaczyć, że w tutejszych kamienicach gościli najogromniejsi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Nadzwyczajnie piękna jest też ul. Mariacka, przy której są liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Obowiązkowo powinno się zobaczyć gotycki Kościół Mariacki, będący najogromniejszym kościołem ceglanym na świecie.

Chcesz zbadać niniejszą kwestię trochę dokładniej? Jeśli tak, to kliknij ten odnośnik oraz zobacz więcej na portalu (https://www.bajtlik.com/), który też omawia taką problematykę!

Wyposażenie świątyni jest niezwykle wartościowe, a wyjątkową uwagę należy zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał mieści się w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym fragmentem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z piętnastego wieku – najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. W dzisiejszych czasach w Żurawiu znajduje się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego należy się wybrać planując wakacje 2014.

Do najbardziej interesujących gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. W trakcie Jarmarku niezliczeni kramarze wystawiają swoje produkty, odbywają się niesłychanie interesujące imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Niezwykle ważnym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu 1939 r. przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej popularnych symboli polskiego oporu.

Pośród dużej liczby gdańskich muzeów z pewnością warto zobaczyć wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie interesujący sposób ilustruje wydarzenia powiązane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

W trakcie zwiedzania Gdańska konieczna jest też wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, uroczy Park Oliwski oraz ślicznie położone zoo.

***
Całkowitą propozycję na wczasy 2014 w Łebie można odszukać w serwisie lub klikając na niżej zamieszczone linki:
- noclegi Gdańsk
- tanie noclegi Trójmiasto
- wakacje nad polskim morzem 2015