Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Przyrodnicze atrakcje Pienin trzeba zobaczyć?

  • Posted on: 17 April 2022
  • By: addmean
Pieniny to przepiękny masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad pięciuset kilometrów na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, więc wziąć ten rejon pod uwagę organizując urlop w górach!

kwatery szczawnica
Author: adzica
Source: www.sxc.hu
Dolina Dunajca to jeden z najśliczniejszych zakątków w naszym kraju. Malowniczo meandrująca rzeka wcięła się dogłębnie w skały tworząc przełom, którego widok zapiera dech w piersiach. Na odcinku dwóch i pół kilometra w linii prostej rzeka tworzy 7 zakrętów, osiągając dzięki temu dziewięć kilometrów długości. Ściany skalne unoszą się ponad rzeką na wysokość od trzystu do pięciuset metrów.

Największą atrakcją związaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od pierwszego kwietnia do trzydziestego pierwszego października, od ponad stu sześćdziesięciu pięciu lat. Tratwy wyruszają z przystani flisackiej w Kątach, aby odbyć piętnasto-kilometrową wyprawę. Spływ trwa około trzech godzin, a powrót do przystani następuje autokarem lub trasą widokową wiodącą po polskiej stronie Pienin. Atrakcyjnym elementem pejzażu jest Jezioro Czorsztyńskie, które powstało na skutek budowy zapory na Dunajcu. Na początku przedsięwzięcie budziło dużo kontrowersji, aczkolwiek z czasem jezioro łącznie z wspaniałą okolicą stało się jednym z najbardziej czarujących zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo elementem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Prócz wspomnianego pięknego przełomowego odcinka Dunajca i niesamowitej rozmaitości rzeźby urwisk skalnych, Park chroni także cenne rośliny i zwierzęta. Rosną tu m.in. endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku dominują lasy bukowo – jodłowe, a odsłonięte skały porastają reliktowe laski sosnowe. Zachwycającym elementem krajobrazu są także ukwiecone górskie łąki, używane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Dobrze się tu czują różnego typu owady i motyle (około tysiąc sześćset gatunków) – odnotowano obecność niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Kompletną ochroną objęto między innymi traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Wśród ssaków przeważają przede wszystkim gryzonie i siedemnaście gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy przede wszystkim Trzy Korony (dziewięćset osiemdziesiąt dwa metry nad poziomem morza). Trzeba też wejść na Sokolicę (siedemset czterdzieści siedem metrów nad poziomem morza) na którą wiedzie szlak nazywany Sokolą Percią i Czertezik (774 m n.p.m.), skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Pieniny i leżącą 300 m niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano też liczne tarasy ze fantastyczną panoramą na rzeczny kanion.

W regionie nie brakuje też wartościowych obiektów kultury materialnej.

Widzisz w tym miejscu niezwykle zajmujące informacje, jednak kliknij bez wahania tu, gdyż to bez dwóch zdań treść (www.klubtanca.pl/pokazy-tanca/) - ona też Cię zaciekawi.

Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie wybudowanego w IV w. Warto też zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i oferują odpowiednio wyposażoną bazę zabiegową.Pośród zabytków sakralnych warto wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z 1798 roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę skupiają także zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się wyjątkowo cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Należy udać się także na słowacką część Pienin, gdzie wznosi się cudowny, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

*** Całkowitą propozycję na urlop dwa tysiące piętnaście w Pieninach można odnaleźć w serwisie bądź klikając na poniższe linki: - noclegi pieniny - tanie kwatery w górach - pokoje w górach - pokoje gościnne w górach