Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Roztocze - fantastyczne obszary na rodzinny wypoczynek

  • Posted on: 11 November 2021
  • By: addmean
Roztocze to region mieszczący się na pograniczu Polski i Ukrainy i cechujący się wyjątkowo urozmaiconą rzeźbą terenu. Znakomicie współgrają tutaj ze sobą niestrome wzniesienia, cudowne parowy i jary, barwne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Pośród ślicznego krajobrazu świetnie prezentują się zabytki będące pamiątką po zamieszkujących tu dawniej przedstawicielach przeróżnych kultur.

Roztocze, zwierzyniec
Author: Jacek Becela
Source: http://www.flickr.com
Stolicą Roztocza jest Zamość, nazywany perłą renesansu.

Intrygują Cię opisywane tutaj zagadnienia? Jeśli tak, to kliknij jeszcze ten link - są tutaj ważne informacje (http://hotelarkonpark.pl/biznes/oferty), które również Cię zainteresują!

Ze względu na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najatrakcyjniejszych miejskich obiektów zaliczyć można: XVII-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.


Najbardziej wartościowe przyrodniczo tereny występują w środkowej części regionu. Zostały one objęte ochroną pod postacią Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zalążkiem Parku był zwierzyniec stworzony w 1593 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego – popularnego zwolennika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec - w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał w wyniku przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się też staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół świętego Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). W pobliżu Zwierzyńca znajduje się interesująca atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około 80 gatunków ptaków oraz bardzo dużo rzadkich gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to również miejsce, gdzie swój dom znalazły koniki polskie – rasa powstała na skutek skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Amatorzy malowniczych pejzaży powinni pójść na Bukowa Górę, skąd roztacza się niesamowity krajobraz złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

Bardzo atrakcyjnym i urokliwym zakątkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca dziś Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest szczególnie ciekawe w czerwcu, gdy odbywają się w nim przeróżnego rodzaju imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Istotnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze leżące na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W 1944 r. odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego wydarzenia utworzono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn charakteryzuje się ślicznym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu jak najbardziej zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety do tej pory brzmi w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najbardziej wartościowych tutejszych zabytków należą szesnastowieczna cerkiew i siedemnastowieczna renesansowa synagoga. Warto wspomnieć, iż w okolicach miasteczka stworzono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tak zwanym „Piekiełku” występuje wiele przepięknych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega malowniczy szlak rowerowy podczas przemierzania, którego, można kompletnie poznać wdzięk okolicy.Sporą atrakcją przyrodniczą jest też rezerwat Szum, na terenie, którego znajduje się dolina potoku Szum z cudnymi wodospadami nazywanymi szumami. Przy okazji warto wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z XVIII w. Warty uwagi jest też Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb. Sporo dzieł miejscowych artystów zostało umiejscowionych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Piwosze powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do najogromniejszych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i oczywiście degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście trzeba zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół świętego Franciszka z XVIII w.. Entuzjaści wypraw po Polsce z pewnością zaciekawią się propozycją wczasów w Bieszczadach - więcej w tym temacie.