Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Jarosławiec - pomysł na udane wczasy nad morzem Bałtyckim!

  • Posted on: 1 June 2022
  • By: addmean
Jarosławiec to wieś rybacka i rekreacyjno – wypoczynkowa znajdująca się na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec. Letnisko leży między dwoma słynnymi kurortami nadmorskimi: Darłowem i Ustką.

Plaża, morze
Author: mmlolek
Source: http://www.flickr.com
W związku z tym, iż Jarosławiec mieści się na skrawku lądu wysuniętym w głąb morza, można cieszyć się tutaj nadzwyczaj czystą wodą (I klasa czystości) i plażami. W sąsiedztwie nie ma także sporych ośrodków przemysłowych i ujść dużych rzek.

Do dwutysięcznego ósmego roku plaże w Jarosławcu nie należały do najciekawszych i dominowały tu przede wszystkim odcinki kamieniste. Przeprowadzono tu jednakże prace polegające na poszerzeniu i zabezpieczeniu plaży, a także zwieziono 10 tys. m³ piasku pochodzącego z Ustki. Wielu na pewno zainteresuje spore prawdopodobieństwo znalezienia tutaj przepięknych okazów bursztynu. Jarosławiec otoczony jest przez sosnowe lasy z m.in. sosną czarną, modrzewiem i daglezją. Uroczą częścią tutejszego krajobrazu są klify o długości 2 km i wysokości dobiegającej do 20 m, a także wydmy porośnięte przez drzewa iglaste i z rzadka spotykanym mikołajkiem nadmorskim. Na klifach jest bardzo dużo punktów widokowych, z których rozciąga się cudna panorama wybrzeża morskiego. Dużą popularnością cieszą się także przejażdżki konne po klifach.

Najbardziej atrakcyjnym obiektem w Jarosławcu jest latarnia morska z tysiąc osiemset dwudziestego dziewiątego roku o wysokości 33,3 m. Latarnia jest uprzystępniona do odwiedzania i stanowi najbardziej atrakcyjny punkt widokowy w okolicy. Atrakcyjnymi obiektami w Jarosławcu są również zabytkowe domy o konstrukcji szachulcowej oraz dawna stacja ratownictwa morskiego – element XIX-wiecznej sieci czerwonych szop, dziś restauracja. Domy szachulcowe połączone są szlakiem turystycznym „Kraina w kratę”, któremu uroku dodają brukowane uliczki i stylizowane latarnie. W Jarosławcu mieści się także mała przystań, z której w króciutkie rejsy wyruszają łodzie turystyczne. Przystań morska dla rybaków obejmuje dalbę wyciągową, plażę do bazowania łodzi, utwardzony plac i akwatorium. Barwne kutry rybackie stanowią nieodłączny, malowniczy element krajobrazu jarosławskich plaż. Tutaj można także nabyć świeżo złowioną rybę.Znaczną atrakcją Jarosławca jest aquapark zlokalizowany przy sanatorium Panorama Morska i trzysta pięćdziesiąt metrów zezwolenie na pobyt stały Bałtyku. Kompleks mieści się pod gołym niebem i działa od maja do września. W aquaparku znajdują się trzy zbiorniki: basen ze sztuczną falą, basen rekreacyjny i basen wielofunkcyjny - czytaj więcej. Do dodatkowych atrakcji należy tutaj podgrzewana woda, sztuczna rzeka i sztuczna grota z wodospadami. Obok aquaparku znajduje się też SPA, gdzie można skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Do innych atrakcji należą: korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, boiska sportowe, cyrk, lunaparki, place zabaw i przejażdżki bryczką.

W Jarosławcu odbywają się liczne imprezy plenerowe: biegi, zawody pływania i piłki nożnej, a nawet turnieje szachowe. Do najbardziej znanych należy Ogólnopolski Bieg po Plaży i Neptunalia.

Przez Jarosławiec biegną dwa szlaki rowerowe. Pierwszy z nich to trasa do Ustki o długości około dwadzieścia osiem kilometrów przebiegająca przez poligon wojskowy, na którym często mają miejsca ćwiczenia wojsk NATO. Drugi szlak wiedzie wzdłuż morza, ma długość około dwudziestu kilometrów i prowadzi do Darłówka. W pobliżu Jarosławca znajdują się także dwa przepiękne jeziora przybrzeżne: Kopań i Wicko z zorganizowanymi łowiskami ryb.