Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Nasza pierwsza gitara

  • Posted on: 24 May 2022
  • By: addmean
Author: Ovation
Sporo młodych ludzi decyduje się rozpocząć swą przygodę z „wiosłem”, mając nikłe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy kupnie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależy to po prostu od pieniędzy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeżeli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 złotych, to możemy w sklepie kupić gitarę zupełnie nową, choć wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 złotych, jaką ma do sprzedania kolega z klasy, czy sprzedający z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu dobrego instrumentu, a nie jest w stanie ocenić jego prawdziwej wartości. W każdym razie, jeśli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej zakupić klasyczną lub akustyczną. Gitara Akustyczna posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Sam na początek wolałbym gitarę klasyczną. Posiada ona {TAG=struny] nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, dodatkowo zakres dynamiki tego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź źródło (https://www.wilanow.varsovia.edu.pl/o-nas/) a przeczytasz tam inne tego typu wiadomości. One również z pewnością będą dla Ciebie interesujące.

Inną sprawą jest to, iż przy nakładzie finansowym do kilkuset złotych gitary są raczej marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny mogą „wisieć” wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wówczas przy metalowych strunach poza niewygodą gry dochodzą jeszcze kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w gitarze klasycznej (struny nylonowe) są one znacznie bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeżeli ktoś myśli o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin na dzień, wie, że jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu potrzebny jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej całkowicie lampowy – wtedy będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach grania przechodzimy z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, że musimy wszystkiego uczyć się od początku, bo „nic nie brzmi”.

Jeżeli na ten wątek masz pytania, to poznaj więcej informacji (https://wilanow.varsovia.edu.pl/) na przedstawiane zagadnienie, wchodząc tu - informacje okażą się z pewnością atrakcyjne.Przy zdecydowaniu się na gitarę elektryczną również należy pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można zakupić już w kwocie około 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak łatwo. Owszem można trafić na sensowną używaną gitarę za na przykład 1000 PLN czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo uważnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na instrumentach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna oraz przetworników, wykonanie, profil gryfu, akcja strun, jakość nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i głównie brzmienie). Trzeba mieć świadomość, iż solidna gitara elektryczna może kosztować nawet ponad 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, ze względu na większy stopień trudności wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław

Author: B.S.