Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/wpzs-ecommerce.org/includes/menu.inc).

Których języków uczymy się najchętniej i czemu tak istotnie jest?

  • Posted on: 5 August 2022
  • By: addmean
W czasie socjalizmu prawie nikt (poza paroma wyjątkami) nie posługiwał się angielskim. Zamiast tego wielka ilość ludzi potrafiła się dogadać w języku rosyjskim. Język ten był wszędzie: w uczelniach wyższych, w szkole, nie było innej opcji, trzeba było się go uczyć, gdyż nasz „bratni” sąsiad kontrolował czujnie również na nasze kształcenie. Jednocześnie, nasza gospodarka była uzależniona od ZSRR, więc trochę nielogicznym byłoby się uczyć innych języków, no chyba, że dla własnych ambicji. Zastany stan nagle odmienił się w latach dziewięćdziesiątych.

Nauka języka włoskiego
Author: brewbooks
Source: http://www.flickr.com
Wiadomo, zmiany, zmiany, obalenie ustroju komunistycznego i nastanie niekontrolowanego kapitalizmu. W szkołach na fali wyzwolenia od ZSRR i języka rosyjskiego zaczęto odchodzić od znienawidzonego języka rosyjskiego, zamiast tego wprowadzono inne, tym razem zachodnie języki obce. Obok języka Szekspira najbardziej popularnymi nowymi językami stały się niemiecki i francuski, ale także bardzo piękny język włoski. Powstawały więc także szkoły języka włoskiego jak np. .

Obecnie liczy się język angielski, nauczany jest w każdym miejscu, w wielu szkołach obligatoryjny jest też drugi język. W największe ilości przypadków wybierany jest język niemiecki. To raczej logiczne, Niemcy to nasz zachodni sąsiad, z którym mamy największą wymianę gospodarczą. W mniejsze ilości przypadków preferowany jest francuski, a jednakowoż wraca moda na – ten nie lubiany po okresie socjalizmu – język rosyjski. Obecnie jeśli zapytać młodych ludzi, jaki język obcy znają – zabrzmi zgodna deklaracja: „wiadomo, angielski!”. Jeśli natomiast to samo pytanie skierować do trochę starszych ludzi to, jak łatwo odgadnąć, znakomita większość wymieni rosyjski.


Wiadomo, przyswajamy języki obce, jakie w pewnym okresie są nam przydatne, ale analizując tendencje to już wkrótce coraz więcej młodych ludzi będzie operowała też językiem rosyjskim.

Jednocześnie, dzisiaj również istnieje dosyć interesujący trend, uczenia się obcych języków dla samego ich brzmienia, z czystej pasji. Tak jest z pewnością z językiem włoskim. Widać to w wielu miejscach, nie tylko w stolicy, gdzie włoski w Warszawie jest wykładany w wielu szkołach językowych (oferta na ). Kultura włoska, klimat, piękne tereny, to wszystko jest pociągające, to również sprawia, iż pragniemy uczyć się tego wspaniałego języka.